2019. október 2., szerda

A plastic ocean

Szeptember 26-án 16.00 órától volt az A Plastic Ocean („Műanyag óceán”) című, 2016-ban készített, 102 perces dokumentumfilm premier előtti vetítése a BGE Nap keretében a Dürer Kertben. Az ún. kistermet teljesen megtöltötték az érdeklődő hallgatók és oktatók, lehettünk körülbelül 50-en is. A premier vetítés másnap a Kutatók Éjszakája rendezvényen belül valósult meg 19.00 órától a Markó utcai aulában. Az esemény a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány és a BGE Fenntarthatósági Központ együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg.
A Sir David Attenborough által korunk egyik legfontosabb filmjének nevezett alkotás a környezetvédő alapítvány munkájának köszönhetően magyar szinkronnal és a külföldi hallgatókra való tekintettel angol felirattal volt ellátva, ami mindenki számára még élvezetesebb élményről gondoskodott. Az alapítvány egy évre vásárolta meg a film vetítésének jogát.

A rendezvény kezdetén a JÖN Alapítvány elnöke felhívta a jelenlévők figyelmét az általuk készített és folyamatosan karban tartott hulladekvadasz.hu című weboldalra. A honlapon az „expressz bejelentés” gomb megnyomása után megnyíló felület kitöltésével lehetőség nyílik jelezni az alapítványnak, ha bárhol illegálisan elhelyezett hulladékszigetet találunk. Az alapítvány két napon belül továbbítja a bejelentést (napi 3-4  is előfordul) az illetékes szervezetnek. Illetve itt található az a számlaszám is, amivel az alapítvány tevékenységét lehet támogatni. https://hulladekvadasz.hu/expressz-hulladekbejelento/
Az alapítvány évente több alkalommal is szokott honlapján keresztül „cigicsikk szedő versenyt” szervezni . A legutóbbi ilyen esemény az Autómentes napon zajlott az Andrássy út majdnem teljes hosszán. https://hulladekvadasz.hu/2019/09/27/cigicsikkmentes-budapestert-jon-automentes-nap/ A csikkek szűrőjének lebomlása akár egy évtizedig is eltarthat, addig is a benne lévő káros vegyületek (egy csikk kb. 4000-féle vegyületet tartalmaz) a talajba kimosódva mérgezik a növényeket. Az évente kb. 4,5 ezer milliárd eldobott cigicsikk a legelterjedtebb műanyagszemét.
A környezetkárosító avarégetések elkerülésére idén ősszel a tavalyi alkalom után már másodszor szervezik meg a „Komposztáló-szépségversenyt” az Oázis kertészet támogatásával. Nevezni a honlapon keresztül lehet szeptembertől október végéig. https://hulladekvadasz.hu/2019/09/01/ismet-komposztalo-szepsegverseny/  
Ugyancsak az alapítvány működésének köszönhető a szemetszedes.hu oldal létrehozása, amely lehetőséget teremt az év minden szakában szemétszedési akciók szervezésére bárki számára céges vagy egyéb közösségi keretek között is. Ingyenes lakossági szemétszedés kezdeményezése: https://szemetszedes.hu/hirdesd-nalunk-szemetszedesi-akcio/
Az A Plastic Ocean című film Craig Leeson újságíró kék bálna kutató akciója köré épül, aki kutatása közben nagy szemétszigetet talál az óceán közepén. Tanya Streeter mélytengeri búvár és a kutatókból és tudósokból álló csapat segítségével húsz helyszínen végeztek merüléses vizsgálatokat. Az óceánokban található műanyag szemét 80%-a a szárazföldről kerül be a vízbe. Ez legalább 8 millió tonna szemetet jelent évente, ami percenként egy kukásautónyi hulladék. A filmvetítés közben bizonyos időközönként utalnak is arra, hogy a filmnézés kezdete óta mennyi műanyag szemét került az óceánokba. A kutatók elpusztult halak és vízi madarak emésztőrendszerének boncolásakor rengeteg 5 mm-nél kisebb, ún. mikroműanyagokat találtak. Volt olyan madár, ami azért pusztult el, mert annyira megtelt a gyomra műanyag hulladékokkal, hogy már nem tudta az egészséges élelmiszert lenyelni és így megemészteni sem. Szó szerint éhen pusztult.
A mikroműanyagokkal az a legnagyobb probléma, hogy felületükön rengeteg egészségre ártalmas anyagot tudnak megkötni. A nagyon pici, pár mikrométer nagyságú műanyag szemcsék pedig átjutnak a bélrendszer falán, és beépülnek a halak szervezetébe, amit aztán mi, emberek elfogyasztunk.
A film végén alternatívákat javasoltak a műanyag hulladékok csökkentésére (pl. egyszer használatos műanyag zacskók helyettesítése környezetbarát anyagokkal).

A rendezvény végén beszélgetésre és kvízjátékban való részvételre nyílt lehetőség.

Kelemen

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése