Ezen a napon mi magyarok határunkon innen és túl
az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdetét ünnepeljük.
|
Ez
a nap jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát
fejezi ki. Hivatalosan 1927 óta nemzeti ünnep.
|
Ilyenkor minden megemlékező nemzeti színű
kokárdát tűz a ruhájára.
|
Nemzeti ünnepünk mellett ezen a napon ünnepli a világ a fogyasztók világnapját is. Miről szól ez a nap világszerte?
1983 óta világszerte március 15-ünneplik a Fogyasztóvédelmi világnapot is, annak emlékére, hogy John F. Kennedy amerikai elnök 1962. március 15-én hirdetett ki egy történelmi nyilatkozatot, melyben a négy alapvető fogyasztói jogot foglalta össze.
Ma nyolc alapvető joggal rendelkezik a fogyasztó:
- a biztonsághoz
- az információhoz
- a választáshoz
- a képviselethez
- a meghallgatáshoz
- a kártérítéshez
- az oktatáshoz
- az egészséges környezethez való jog illeti meg.
Ezen elvek mentén működik a Fogyasztóvédelmi Világszervezet (
Consumers International, CI), illetve az országok saját fogyasztóvédelmi hivatalai is.
„A mai világban fogyasztónak lenni – valljuk be – nem könnyű dolog. Nagyszüleink, szüleink a maguk idejében a vásárlás során szűk választékkal szembesülhettek. Döntéseik azonban egyszerűbbek is voltak, vagy az egyik, vagy a másik fajta mosóport emelték le a polcról. Manapság már az sincs könnyű helyzetben döntési szempontból, aki kenyeret, csokit, bébiételt, játékot, mobiltelefont vagy akár tévét szeretne venni.
A vásárlók olyan választékkel szembesülnek, hogy a megalapozott vásárlás elkerülhetetlen feltétele manapság a tudatosság. Nem mindegy ugyanis, hogy ugyanazt a terméket megvehetjük más helyen olcsóbban is, viszont mérlegelni érdemes, hogy ugyanazt a minőséget kapjuk-e az alacsonyabb árért (nem hamisított-e a termék), hogy ugyanolyan jótállási-szavatossági feltételeket biztosítanak-e hozzá (ami amúgy alapvetően megillet minket), vagy akár megbízható szervizháttérrel rendelkeznek-e.
A kiszolgáltatott helyzetű fogyasztónak mára már speciális jogszabályi előírások támasztanak védelmet; kormányzati szintű döntések, hatósági fellépés, civil fogyasztóvédelmi szervezetek sokasága biztosítja azt, hogy a lehető legkevesebb érdeksérelem érje a vásárlókat. Ennek ellenére azonban elkerülhetetlen továbbra is, hogy a fogyasztók előre felkészülten, tudatosan, körültekintően járjanak el vásárlás előtt, közben és utána.” - olvashatjuk az Információs és Technológiai Minisztérium honlapján.
(https://www.nfh.hu/node/7821)
Játsszanak velünk!
Töltsék ki a könyvtár témával kapcsolatos kvízjátékát április 17-ig, a helyes megfejtők között egy tábla csokit sorsolunk ki.
Félix
(Források: www.rfmlib.hu, wikipedia, www.nfh.hu, sebokestsa.hu)