Azok számára, akik szívesen az események mögé kukkantanak, írunk kicsit a Bálint ünnepről.
Azért, hogy ne csak a szerelmesek ünnepe legyen, hanem inkább a magyar kultúrára fordítsuk a figyelmet, 1997-ben Molnár Pál újságíró kezdeményezte a Balassi Bálint-emlékkard nevű irodalmi díjat, amit ezen a napon adnak át minden évben, valamint Európa szerte irodalmi esteket is tartanak a magyar ajkú közösségek Balassi fesztivál néven.
Közel két évtizede ünneplik 4 kontinens 21 országában, így Magyarországon is a Házasság hetét Valentin nap környékén, ami a család és a házasság fontosságára hívja fel a figyelmet.Néhány Bálint és Valentin napi népszokás:
Japánban a nők ajándékozzák meg a férfiakat február 14-én. Olaszországban a szerelmespárok hagyományosan hidakon, folyóknál vagy tavaknál találkoznak és náluk a legdivatosabb az Valentin-lakat. Finnországban a Valentin-napot a barátság napjaként ünneplik. A németek virágcsokor mellett csokoládébonbont szoktak ajándékozni. Magyarországon ha lányok a Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe mennek, megláthatják leendő férjüket.Már az 1800-as évektől ráállt az üzleti világ az ünnepre, és arra buzdít mindenkit, hogy minél több és drágább dolgot vásároljunk szeretteinknek, mert ezzel fejezhetjük ki, hogy szeretjük őket. A mai ajándékozás már inkább a pénzköltésről szól, üdvözlő kártya helyett pedig inkább sms-t küldünk.
https://tudomanyplaza.hu/balint-napi-tudnivalok/
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1lint-nap
https://korkep.sk/cikkek/kultura/2014/02/14/balint-nap-eredet-legendak-hagyomanyok/